Akik Agat Modül 1

akik agat modül (1)

Ürün Açıklaması

AKİĞİN ÇEŞİTLERİ

Akik , Kadıköy taşının saf bir oluşumudur.kadıköy taşı ise kuvarsın mikroskobik küçük kristallerden meydana meydana gelen komplike bir çeşididir.
Akik Kadıköy taşından taşın yapısının içindeki minerallerden kaynaklanan özel renkli damarları sayesinde ayırt edilir.bu damarlar akik örneği ilk topraktan çıkarıldığında görülmeyebilir.ancak dıştaki tabakalar açıldığı takdirde ortaya gerçekten çok güzel forumlar çıkar.bu örneklerin en iyileri dekoratif taşlar olarak çok büyük değer taşır.
Birçok farklı akik çeşiti bulunmaktadır. Ağaç akik, içindeki organik maddesi akik olan fosilleşmiş ağaçtır.
Mos agat(mos akik ya da moha taşı olarakta bilinir) yarı saydamdır renksiz olmasına rağmen genellikle yosun yada ağaç şekilleriyle beyaz ya da yeşil tonlu renge sahiptir.
Bu oluşumlar taşın yapıusında bulunan demir ve manganez oksit kirliliklerinden kaynaklanamaktadır.
Damarlı akik bir başka çeşit olup taşın yüzeyi boyunca parelel ya da yatay olarak uzanan damarlara sahiptir.damarlı akik özellikle takılarda tercih edilir.

 

KÖKENİ

Akik küçük yuvarlak kütlelerde bazalt gibi volkanik kayalarda görülür. Buralarda konsantre ya da belirsiz tabakalarda oluşur. Bu tabakalar genellikle yaygındır. Ve her zaman olmasa da değişik kırmızı ve farklı renklerde damarlara sahip olabilir. Tarihe baktığımızda en ünlü akik kaynağının taş örneklerinin neredeyse 1584 den beri toplandığı Almanya Idar-Oberstein olduğunu görürüz. Günümüzde bu bölge tükenmiş olsa bile rihinelanda’daki bu kasaba hala dünyanın parlatıcı ve cila akiğinin başlıca kaynaklarından biri olmayı sürdürmektedir.

Artık ham madde son yüzyılda brezilya ve Uruguay da keşfedilmiş olan kuvars kaynaklarından çıkartılarak almanyaya getirilmektedir.
Diğer önemli bölgeler arasında çin , mısır , İtalya algleri , Madagaskar, ve Meksika bulunur.akik ayrıca İskoçya nın pertshire bölgesinde de çıkarılmaktadır.
Anadolu da Ankara çubuk ilçesinde dünyaca ünlü çubuk agat ve manzara agatları çıkarılmaktadır.
En iyi akik hindistrandan gelmektedir, bununla beraber çin ve ABD’de de kayda değer nitelikte mos akik bulunmaktadır.(yosunlu akik)

 

AGAT

Agat ismi büyük ihtimalle eskiden çıkarıldıkları Sicilya da ki açhates nehrinden türetilmiştir. Bu nehrin adanın güney doğusunda bulunan dirillo nehri olup olmadığı kesin değildir.agat bazen opal içeren şeritli kalsedondur. Şeritler çok renkli olabileceği gibi aynı rengin değişik tonları da olabilir. Almanya daki tükenmiş madenlerden çıkarılan agatlar,gri şeritle ayrılmış kırmızı , pembe ve kahverengi renkteydiler. Güney Amerika agatları genellikle mat gri renktedirler. Yarı saydam ve ışık geçirmeyen çeşitleri vardır.

Ankara çubuk agatları da çok renkli ve desenli oluşumlar göstermektedir. Manzara agatı olarakta anılır.
Agatlar silisli volkanik kayalarda geotlar şeklinde bulunur. Şeritler ritmik kristalleşme sonucu oluşur fakat bu konu hakkında değişik bilimisel açıklamalar bulunmaktadır.
Agat şeritlerinin silisli bir solüsyondan çıkan gaz baloncuklarının oluşturduğu çukurlarda zamanla oluştuğu düşünülüyordu. Bu teoriye göre sislik asit damarları kayayı serinletiyor ve dışardan tabaka halinde bir kristalleşme oluşuyor.

 
Designed by Losmedia Interactive Media Agency
    info@mineralagat.com
    +90 222 230 75 18