Lapidary Cabochons işleme tekniği

Döşeme kayasından güzel, cilalanmış kaboomonlar oluşturmak, herkesin ustalaştırabileceği ödüllendirici bir işlemdir (biraz pratikle). Bu kılavuz gerekli tüm adımları atmanıza yardımcı olacaktır. Temel montaj ve genel kullanım talimatları için belirtilen makinelerde bulunan kullanım kılavuzlarına ihtiyacınız olacaktır. İlk önce uygulama esnasında süreç boyunca çalışmanızı öneririz. LÜTFEN, makineyle biraz tecrübe ettiğinizde o özel plakayı saklayın. Bir sonraki adıma geçmeden önce her aşamada çizik gidermek için gerekli zamanı harcamanızı hatırlayın. Her adım için tam bir hesaplanan zaman yoktur, ancak tecrübe ederseniz sürecin her adımında ne kadar öğütme gerektiği konusunda sağlam bir his elde edersiniz. Hangi aşamadaysanız seçin, aşağıdaki güvenlik önlemleri ve yönergeleri daima geçerlidir:

 • Herhangi bir makine kullanırken uygun göz koruması giymek son derece önemlidir. Sadece gözlük yerine tam koruma güvenlik gözlüğü giymenizi öneririz ..
 • Çalþma sýrasýnda makinalar tarafýndan yakalanabilecek gevþek giysiler veya aksesuarlar (uzun kolyeler, bilezik, uzun saçaklar ve benzeri gömlekler) KULLANMAYIN.
 • Yalnızca düzgün şekilde topraklanmış ve test edilmiş bir prizde kullanın. HİÇBİR koşul altında, topraklama sistemini geçersiz kılın veya fişi değiştirin. Çoğu dalgalanma engelleyici, fişin düzgün şekilde topraklandığını gösteren yeşil bir ışığa sahiptir.
 • Makinenizi, suya dayanıklı ve çerçeveniz için konforlu bir yükseklikte sağlam ve düz bir çalışma yüzeyinde kurun.
 • Şaftın suyun elektrik motoruna düşmesini önlemek için dikkat edin. Rezervuarları sadece belirtilen seviyelere kadar doldurun ve tüm kanalizasyon kanallarını açık tutun ve serbest dolaşın.
 • Kurulumlar arasında geçiş yaparken, bıçak ağzı veya diskleri değiştirirken, ayarlar yaparken veya kullanmadığınızda makinenizi her zaman fişten çekin.
 • Asla elmas disklerden, bıçaklardan veya davullardan hiçbirini kuru olarak kullanmayın. Bunu yapmak onları kalıcı olarak incitecek ve çalıştığınız döşemelere zarar verebilir ..
 • Kurulumlardan herhangi birini çalıştırmadan önce uygun kullanıcı kılavuzlarını dikkatli bir şekilde okuyun.

MALZEME SEÇİMİ

Günümüzde, güzel kabakon oluşturabileceğiniz çeşitli prefabrike kayalar mevcut. İstiyorsun:

 • Çatlaklar, çatlaklar ve çukurlardan arındırılmış, parçanın süreç içinde ayrılmasına neden olabilecek plakaları seçin. Malzemenin her iki tarafını da kontrol etmeyi unutmayın. Kapsama alınan konular bitmiş projeyi artırabilir veya azaltabilir.
 • Oluşturmak istediğiniz kabochonların boyutlarına uyacak bir kütük boyutu ve kalınlığı seçin. Çoğu taksinin 1/8 “ile 1/4″ arası döşeme arasında yapıldığını göreceksiniz. Büyük kabinler 3/8 “kalınlığa yakın malzemeden yapılabilir.
 • İlginç renkler, desenler veya kabin işleme sürecinde ortaya çıkabilecek tasarımlı parçaları arayın. Malzeme yarı saydamsa, güçlü bir ışık ile bakın. Renkleri ve ilginç bantlamayı araştırmak için güneşin altında tutun. Bitmiş kabininizin, orijinal döşeme levhasından çok daha ince ve daha yarı saydam olacağını unutmamak önemlidir. Parlak olduğunda ne gibi görünebileceğini görmek için malzemeyi ıslatın.

Değerli taşlar, onları nasıl ezip öğüttüğünüzü etkileyecek şekilde değişen ‘sertlik’ içerisinde gelirler. Genel olarak, daha sert malzemeler (tıpkı akik), yumuşak taşlardan (opal gibi) daha hoş bir cila alırlar. Brezilyalı Agates gibi sert taşları kullanırsanız başlangıçta daha başarılı ve daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Bilerek sertlik Eğer zımpara ve parlatma aşamalarında en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur çalışıyoruz malzeme.

KABAŞONUN OLUŞTURULMASI

Makine Kurulumu: SwapTop ™ Trim Cihazla birlikte gelen talimatları izleyerek Testere Testere .

Standart bir taşı tutmak için tasarlanmış bir ticari bulguyla cabochon’u kullanacaksanız, uygun bir şekilde anahattına kesin olarak kesmek önemlidir. Şablonlar, belirli boyut ve şekillere göre düzenlemeye yardımcı olur. Bitmiş kabarcıklarınız için en hoş deseni bulmak için şablonu döşeme üzerinde hareket ettirin. Alüminyum ya da pirinç markalama kalemi kalıcı bir işaretçiyi alın ve mümkün olduğunca kenara yakın olarak şablonun iç kenarının etrafında koşturun. Serbest form şeklini düzenlemek için işaretçiyi veya kalemi de kullanabilirsiniz.

Bir sonraki adım, döşeme testerindeki istenilen taslağın yakınında kütüğü kesmektir. Fazla materyali parçaladığınızda bunun bir kısmının diğer kabukonları oluşturmak için kullanılabileceğini veya kakma, iç çapı boncuklar için kullanılabileceğini veya devrilmeyi unutmayın. Bu yüzden, fazla miktarda malzeme keserken, kalan kaba azami düzeyde olacak şekilde yapın.

Kesimlere başlamadan önce daima soğutucu akışına başlayın. Soğutma sıvısı elmayı yağlar ve bıçağın çalışma alanını enkazdan uzak tutar. Testere masasına su dökülmemelisiniz. Kesme alanının etrafında bir macun oluşursa, soğutucu akışını arttırın; Kuru kesim elmas bıçaklarının ömrünü ve performansını ciddi şekilde etkiler. Uygulamayla, iyi bir kesme oranı vererek motoru yavaşlatmayan hız için yakında bir fikir hissedeceksiniz. Bu kesme testeresinin alternatifi, kabobonun kaba şeklini almak için elmas bantlı bir testere kullanmaktır. Bir bant testeresi kullanarak hassas kesim, taşlama aşamasını en aza indirebilir ve kıymetli ve pahalı pürüzü koruyarak daha karmaşık şekiller yaratmanıza olanak tanır.

Zaman ayırın ve bir dizi sekiz kesim kullanarak özenle dikkatlice kesin. Bazı taşlar daha az kesime borç verecek ve bazıları sadece sekizden fazlasına ihtiyaç duyacak. Tüm kesikler şablon çizginin dışına ancak yakınına yapılmalıdır. Zımparalama, zımparalama ve parlatma işleminde çıkarılacak malzeme için yaklaşık 1/16 “-1/8″ kadar alana izin verin. Dikkatli bir kesim, ardışık adımları kolaylaştıracak ve nihai ürününüzün görünümünü ve kalitesini büyük ölçüde artıracaktır.

Testereden sonra kabini temizleyin ve işinizi kontrol edin. İşlemin bir sonraki adımı, Kesme işleminde kalan herhangi bir kenar boşluğunu veya malzemenin küçük köşelerini kaldırmak için SwapTop öğütücü ayarını kullanarak pürüzsüz ve doğru bir taslak oluşturmaktır.

ÖNEMLEME OLUŞTURMAK

 

Makine Kurulumu: Ünite ile birlikte gelen talimatları takip ederek Swap Top Öğütücü / Şekillendirici

Şimdi, herhangi bir kenar boşluğunu veya köşelerini kaldırmak, böylece kabinin “boş” olması istenilen şekil ve boyuttur. Tüpü ızgara yüzeyine düz şekilde yerleştirin. Makineyi açın ve malzemeyi öğütme kafasına yavaşça hareket ettirin. Malzemeyi çıkarmak ve parçayı şekillendirmek için ileri geri hareket kullanın. Taşın boyutunu periyodik olarak şablon veya montaj ile kontrol edin. Zımpara ve polisaj işlemlerinde çıkarılan malzemeye izin vermek için sadece biraz daha büyük (1/32 “) olmalıdır. Şablondan kayana kadar öğütmeyin veya çok küçük olmasına neden olur.

Öğütme alanının etrafında bir macun oluştuğunda derhal durun ve elmas tambura yeterli miktarda soğutucu verildiğinden emin olun. Kuru taşlama işlemi, herhangi bir elmas ürününün ömrünü ve performansını ciddi biçimde etkiler. Bazı uygulamalarda optimum öğütme eylemi ve basıncı hissedeceksiniz. Bu tekniği önce bir parça hurda malzeme kullanarak denemek isteyebilirsiniz.

Son olarak, kabin çevresinde bir referans işareti veya kemer çizgisi oluşturmak isteyeceksiniz. Bu referans çizgisi, kabobonun en dış kenarını işaretler, ilerlemeyi değerlendirmenize ve şekillendirme işlemi sırasında daha düzgün bir malzeme çıkartmanıza yardımcı olur. Hattı, levhanın kalınlığının yaklaşık üçte ikisinde kalıcı bir işaretleyici veya alüminyum kurşun kalem kullanarak yapın ve en az 1/16 inç bırakarak kabinin arka tarafına en yakın olanı yapın. Kuşak yüksekliği bulguyu sığacak kadar dar olmalıdır ve Eğer bir çerçevesi varsa bulguların çerçevesini üzerinize sarabilmelisiniz.

PREFORM’u DOP STICK’A BAĞLAYIN

Makine Kurulumu: Üniteyle birlikte gelen talimatlara uyularak, mum ile ısıtılan doping potu.

Doping, taşın bir çubuğa (dop çubuk) özel (dop) lake mum kullanılarak sabitlenmesi işlemidir. Bunu yapmak kabo-kolunuza bir kol verir, böylece düz turlu makinedeki taşı daha kolay idare edebilirsiniz. Dop çubuklar çeşitli malzemelerden hazırlanabilir; En basit 4-5 inç uzunluğundaki ahşap dübel parçasıdır ..

 1. Taş temiz ve kuru olması önemlidir.
 2. İyi bir bağ oluşturmak için kabin, mum ısıtıcının üzerine yerleştirilerek ısıtılmalıdır. Taksiyle çubuk arasında iyi bir bağ bulunur: Taksi çalışırken bu bağlantı koparsa, torsiyon atılır ve muhtemelen kırılabilir veya telafi edilemez şekilde hasar görmesi mümkündür. Ayrıca, siz veya bir başkasının uçan bir kaya çarpması da mümkündür. Bu nedenle bu araçlarla çalışırken ihtiyatlı ceketler daima göz koruma altına girerler!
 3. Kabin yeterince ısıtıldığında, dop çubuğu mumun içine yerleştirin ve bir balmumu toplamak için etrafında döndürün ve daha sonra kabinin arka tarafınaitin . Balmumu hala sıvı halde iken parmaklarınızı ıslatın ve dop çubuktan gelen balmumu kabinin yüzeyine karıştırarak güzel bir fileto haline getirin. Bu tüyler destekleyici bir platform oluşturur ve taksi ve dop çubuk arasında güvenli bir bağ oluşturur.
 4. NOT: Dop mum sıcaktır ve parmaklarınız sıkışırsa parmaklarınızı yakacaktır! Parmağınızı ıslatarak kullanışlı bir soğuk su ile doldurulmuş küçük bir kaba sahip olun, böylece balmumu şekillendirebilir ve dop sopasını kabin taşına düzgün bir şekilde sabitleyebilirsiniz. Alternatif olarak, balmumu, soğuk bir bıçak bıçağı gibi mumun kolayca yapışmayacağı bir şeyle tüyleyebilirsiniz.
 5. Taksi ve dop çubuğu, birkaç dakika daha ısıtıcına geri döndürülerek balmumu akmaya ve bağlanmaya zaman tanır. Daha sonra tertibat çıkarılır ve oda sıcaklığına soğumasına izin verilir.
 6. Kabinin sopaya sıkıca bağlandığından emin olmak için test yapın. Bir kere tamamının hazırlandığından emin olduktan sonra, bir sonraki adım kabini yüzünü bir kubbe şeklinde taşlamak ve genelde onu yuvarlamak ve yumuşatmaktır.
 7. Pek çok cüppeci doping sistemine güvenmiyor ve bunun yerine kabinleri öğütme, şekillendirme ve parlatma adımları için ellerinde tutuyor. Bununla birlikte, bunu güvenli ve etkili bir şekilde yapabilmeniz için çok deneyim gerekiyor.

KABAŞON ŞEKİLİNİ OLUŞTURMAK

Makine Kurulumu: Birlikte verilen talimatları izleyerek SwapTop 8 “veya 6″ Düz Çember Makinesi

Temel kabakon şekli oluşturmak için 170 kum zımpara kucağı ile başlayacaksınız. Ana tura monte etmek ve makineye kurmak için talimat kılavuzuna bakın. Ana turda ortalanmış olduğundan emin olmak için döndürün.

Cabbing’in amacı, elmas disk üzerinde üniform bir aşınma meydana getirirken (kabinin ömrünü optimize etmek için) kabinin yüzünde pürüzsüz ve düzgün kubbeli bir yüzey üretmektir. Hafif dereceli bir basınç kullanarak ilerlemenizi sık sık kontrol edin. Taksiyle süpürme, J-şekilli bir hareket kullanmak, kendinize doğru çekip tırmanışı (yaklaşık ¼ tur) çevirmek istiyorsunuz. Temas noktalarını daima kabin ve elmas disk üzerinde hareketli tutun. Muhtemelen kabineyi öğrenmenin en zor kısmı budur. Hareket ve basınç doğru olduğunda belirli bir his var. Biraz pratikle bu hissi öğreneceksiniz.

Soğutucu damlasını daima başlatın ve ardından makineyi açın. Kucakta her zaman beyaz tozlu artık görülürse, yeterince soğutucu kullanmadığınız ve elmas turuna ve / veya kabininize zarar verme ihtimali olabileceği anlamına gelir. Buna göre soğutma sıvısı akışını arttırın.

Hız kontrol cihazını ve kabin içindeki turun pozisyonunu kullanarak eziyet hızınızı kontrol edebilirsiniz. Dış kenara daha yakın hareket ederseniz, merkeze yakın daha hızlı ve daha yavaş öğütüp kumlayacaksınız. Uygulama, işlemin her adımında optimum hız ve konumu belirlemenize yardımcı olacaktır.

 1. Kabini, tura yaklaşık 45 ° tutarak başlayın. Askı çizgisine gelene kadar bu açı ile kabin etrafında tamamen ezin. Bu, kabin üstünde daha küçük bir düz alan oluşturacaktır. Köşeleri çok aşındırma eğilimini izleyin: Kuşak referans çizgisi, bu tuzağa düşmemek için size yardımcı olur.
 2. Şimdi açıyı artırın (böylece dop çubuğunuz dikey yaklaştırın) ve düz kenardan kiriş çizgisine doğru öğüterek işlemi tekrarlayın. Bunu her seferinde daha sığ bir meleğin üstünde öğütmek ve düz alanın (kabin merkezinde) boyutunu tamamen tükene ve kaba şekilli kubbeli bir kabo-coda gelene dek azaltmak için birkaç kez daha yapacaksınız. İzlenecek bir dizi açı tanımlanmamıştır – istediğiniz kubbe şeklindeki bir his ve göz geliştirmek için sadece zaman içinde uygulama.
 3. Kubbeyi oluşturduktan sonra, kabin ortasında kemer çizgisine kadar yukarı aşağı hareket edin. Bu, kabarcıkları yavaşça uçtan uca döndürdüğünüzde, dop çubuğu bir sarkaç gibi ileri ve geri sallayarak başarılabilir. Bir yönde yapın, sonra dop çubuğu 90 ° döndürün ve tekrar yapın. Öğütme işlemi sırasında geliştirilen öğütme çizgilerini harmanlamak için bu işlemi iki kez tekrarlayın. Şimdi nispeten düzgün kubbeli bir şekle sahip olduğunuz noktaya geldiğinizde, ince öğütme ve nihai şekillendirme aşamasına geçmenin zamanı geldi. Taşı, dop çubuğu ve ellerini iyice durulayın.

Şimdi cabochon şeklinize sahip olduğunuzdan, ince ayar yapmanın ve kaba öğütmeden kalan çizikleri kaldırmanın tam zamanı .

170 kum zımpara krevini 325 kumlu kucakla değiştirin. Ana tura monte etmek ve makineye kurmak için talimat kılavuzuna bakın. Ana turda ortalanmış olduğundan emin olmak için döndürün.

Şekli rafine etmek için daha önce olduğu gibi aynı hareketi kullanın; Simetrik olarak öğütülmekte olduğunuzdan emin olmak için öğütürken cabochon’u kontrol edin. Kayış işaretleme çizgisinin bir bölümünü bitirmek istiyorsunuz. Kalan çizikleri ortaya çıkarmak için taşı sık sık durulayın ve kurutun. Artık 170 tekerleğinden herhangi bir çizik yoksa ve yüzey eşit görünüyorsa zımparaya geçmeye hazırsınız demektir. Taşı, dop çubuğu ve ellerinizi iyice durulayın.

NİHAİ ŞEKİLLENDİRME

Kayanın sertliğine ve arzuladığınız son işlemeye bağlı olarak, bu işlem tek veya çok aşamalı bir süreç olabilir. Uygulama, materyalin türünün ve tecrübe, cabochon’unuz nihai parlatma adımı için hazır olduğunda belirleyecektir. Başlarken, kitinizle birlikte verilen 600 kum ve 1200 kum tırı kullanmanızı öneririz. Bazı taşlar 600 grit basamağından sonra cilalanmaya hazır olurken diğerleri daha ince grit rıvı ya da zımpara medyasına ihtiyaç duyabilirler. Bunlar ilave aksesuarlar olarak InlandLapidary’den edinilebilir .

 1. 325 kum zımpara kucağını 600 kum kütlesi ile değiştirin. Ana tura monte etmek ve makineye kurmak için talimat kılavuzuna bakın. Ana turda ortalanmış olduğundan emin olmak için döndürün.
 2. Cabochon’u daha önce olduğu gibi 325 kum çapraz çizgisini tamamen kaldırana kadar çalıştırın. Ayrıca, şablona veya montaja göre boyutu kontrol etmek ve gerekli ayarlamaları yapmak için zamanıdır. Şimdi kabin saten bir görünüm kazanmaya başlayacak. Kayanın sertliğine bağlı olarak ya parlatma adımına geçebilir ya da bu işlemi 1200 grit raspasında bitirebilirsiniz. Sertlik 6 veya daha düşük Rocks ( Moh’s Scalekullanılarak), 1200 grit raspasında zımparalanmış ve polisaj aşamasına geçilmemelidir. Kayalarınızın sertliğinden emin değilseniz, 1200 gritr tura devam etmenizi ve ardından parlatma adımına geçmenizi öneririz ..
 3. 600 zımpara taşlı zımbayı 1200 zımpara taşıyla değiştirin. Ana tura monte etmek ve makineye kurmak için talimat kılavuzuna bakın. Ana turda ortalanmış olduğundan emin olmak için döndürün.
 4. 1200 gritr turda cabochon şeklini ince ayarlamaya devam edin. Şablona veya montaja karşı boyutunu iki kez kontrol edin. Şablona sığması veya tam olarak bu noktada monte edilmesi gerekir. Artık sadece 1200 çakıl çizgisi olduğundan taşın yarı parlak görünümü olmalıdır. Çalkalanır ve kurutulmazsa herhangi bir terazi (diğer anlamda da çukurlar, yüzler, daireler vb.) Veya çizikler görmemelisiniz. Taşı parlak bir ışığa tutarak kontrol edin ve parıltıları veya derin çizgileri arayın. Ölçekler, parçayı kuru izleyerek gözlemlenir. “Ölçekler” daha derin su birikintilerine sahip olacağından, daha yavaş buharlaşacaktır. Isyanını ıslatın ve bu fenomeni izleyin. Herhangi bir çizik veya pul görürseniz, yeterince uzun sürede düzgünleşmemiş olabilirsiniz. İlave düzleştirmeden sonra çizikleri veya pulları hala görebiliyorsanız, kaldırmak için çok derin. Eğer varsa,

KABAŞONUN PARLATILMASI

Makine Kurulumu: Birlikte verilen talimatları izleyerek SwapTop 8 “veya 6″ Düz Çember Makinesi

Cabochon’unuzun pırıl pırıl yüzeyinin yüksek bir parlaklığa kadar parlatıldığı yer burasıdır. Birçok farklı parlatma, ped ve son cila için kullanılabilen iki kombinasyonu vardır. Taş için yaygın olarak kullanılanlar arasında elmas bileşiği (dereceli elmas partikülleri suda çözünür bir taşıyıcıda eşit olarak karıştırılır) veya seryum oksit bulamaç ve bir keçe parlatma pedi bulunur.

 1. Kabobonunu iyice yıkayın. Cilalamaya başlamadan önce düz tur rezervuarını ve ana turu durulayıp kurutmanızı öneririz; Parlatma işlemine önceki adımlardan herhangi bir kum getirmek istemezsiniz.
 2. Keçe parlatma pedini master tura monte edin ve makineye kurun. Keçe cilası, basınca duyarlı bir yapıştırıcı ve destek içerir. Koruyucu astarı açık bırakabilir ve mekanik olarak önceki aşamalardaki gibi master tura kelepçeleyebilir veya astarı kaldırabilir ve ikinci veya yedek master tura sahipseniz keçe pedini ana tura doğrudan uygulayabilirsiniz.)
 3. Keçe yastığını suyla ıslatın ve ardından fazla suyu atmak için makineyi kısa süre açık tutun; Nemli, doymuş olmalı.
 4. Daha sonra parlatma ortamınızla ana tura tutturulan bu ıslak keçe pedini yükleyeceksiniz – buna şarj deniyor.
 • Elmas
  Bileşikiyle Ayarlama Makinanızın üzerine ana kata bağladığınız bu ıslak keçe pedini (veya tercih ettiğiniz alt tabakayı) takın. Elmas bileşimini bir dizi küçük noktaya uygulamak için şırınga pistonunu sıkıştırın (toplar veya höyükler değil, yalnızca pembe ‘noktalar isteyin!’), Ped yüzeyinde; Yaklaşık bir düzine bir 6 “yastığı ve 16 ya da öylesine bir 8″ yastığı başlatmak için. Tahsil edildikten sonra, pedin artık parlatma yapmadığını fark ettiğinizde ara sıra ek elmas bileşimi uygulamanız gerekir.
 • İç Cephe Parlatıcı Bileşik (Seryum Oksit) ile
  Kurma Ana tura bağladığınız bu ıslak keçe pedini (veya tercih ettiğiniz alt tabakayı) makinenize takın. Yönüne göre seryum oksit bulamacı yapın. Pede az miktarda uygulayın; Yastığı üçte ikiye bölen radyal çizgileri boyamak için bir fırça kullanarak (küçük bir pizza gibi!) Yeterli olmalıdır. Yeni bir keçe yastığı, ped “yüklü” hale gelene kadar ilave seryum oksit gerektirebilir. Yüklendiğinde, pedin artık parlatma yapmadığını fark ettiğinizde ara sıra seryum oksit uygulamanız gerekir. Fazla seryum oksit kullanılması, cilalanan yüzeyin altında topların oluşmasına ve çizilmelere neden olabilir.
 1. Cilalama sırasında su damlasını kullanmazsınız, zira cilalama tozunun tümünü çabucak yıkarsınız. Parlatma, taşı öğütme ve zımpara aşamalardan daha hızlı bir hızda çalıştırmanızı gerektirir. Maddeye, kabo şıklığının boyutuna ve dop çubuğunda kontrol etme kabiliyetinize ne kadar hızlı olacaktır. Bu artan hız nedeniyle parlatma da ısı kırılmalarının en fazla olduğu yerdir. Temas noktasındaki sıcaklığın en aza indirgenmesi için kabo bloğunu sık sık temiz suda yıkayın ve durulayın.
 2. Makineyi açın ve taşı sallanmaya ve döndürmeye başlayın, orta basınçla koltuğun orta tarafında yukarı ve aşağı hareket edin. Seryum oksit kabochonunuza kek yapıyorsa, suyla durulayarak parçaya su ekleyin.
 3. Parçayı periyodik olarak kurutun ve çizik veya terazi ilerlemenizi kontrol edin. Unutmayın, bu çizikler ve terazi asla cilalayamaz ve zımpara / zımpara ile çıkarılmalıdır. İstenilen parlaklık seviyesine ulaşıncaya kadar bu parlatma işlemine devam edin. Sert elmas materyalleri daha yüksek bir cila alırken daha yumuşak olanları saten bir cila elde edecektir
 4. Eğer cabochon bitirmek memnun olduğunuzda, size gerekir dop sopa çıkarın. Cabochon, dop stick ve hepsini 10 dakika kadar bir dondurucuya koyun. Ardından kabini balmumundan soyun. Derhal güzel cilalanmış bir taksi ve tekrar kullanılabilecek bir dop çubuğu bırakarak başlayacak. Kalan mumlar bıçakla dikkatle kazınabilir.
 5. Balmumdan herhangi bir filmi çıkarmak için alkollü bir kağıt veya diğer yumuşak kağıt kullanın.

EK PARLAMA İPUÇLARI

Yeni başlayanlardan gelen en yaygın şikayetlerden biri, istedikleri lehçeyi asla elde edemediği ve çiziklerin sadece daha ince tur kullanıldığında görünüp gitmeyeceği. Yanlış olan ne?

Bu soru sıkça ve özellikle de FLATS’ı cam ve taş haline getiren insanlardan kaynaklanmaktadır. Daireler kesmek ve cilalamak için kesinlikle en zor şeylerdir ve taş kesinlikle düz kesilmemektedir. Serbest elle düşürme ve taş kaldırma göze düz görünmesine rağmen çok yönlü olmasını sağlar. Sonra, gerçekten yalnızca bu “fasetlerin” birini parlatırken, tüm “düz” leri parlattığını düşünüyorsun. Çizikler, daha ince disklerin dokunmadığı noktalarda kalır.

Kaboomonuzun şekli ne olursa olsun, istediğiniz lehçe elde etmenize yardımcı olmak için bazı sorun giderme adımları şunlardır:

 1. Kucaklıyor musunuz: Kucaklarınızı, makinenizi vetaşınızı kum taneleri arasında iyice duruyor musunuz? Kirli suları devridaim yapıyor musunuz? Turların çapraz kirlenmesini önlemek ve sürecin tamamında temiz su akışı sağlamak önemlidir.
 2. Çizikler Daha Önceki Aşamalardan Gelmektedirler:İnsanlar çoğu zaman daha hassas disklerdeki çizikleri suçluyorlardı, bu çizikler gerçekten daha iri tanelerden oluşuyordu. Tüm yüzey 325G diskten çizildiğinde, herhangi bir tek çizik parçasını diğerlerinden daha derin olarak izole etmek zordur. Daha sonra, o daha sığ çizikleri temizledikçe, derin olan çizikler korkutucu derecede açıktır. Çizikler göründüğünde kullandığınız diski suçluyorsunuz çünkü kullandığınız disk budur. Ancak gerçekten, bu sadece (mevcut) çizikler görünür hale geldiğinde
 3. Görüş Hattı:Bir çizik, görüş hattınız 90 dereceye yakın olduğunda – yani dikeyken – görmek için en kolayı kullanın. Bir kabobonun, herhangi bir noktadaki görüş hattına dikey olarak yaklaşan küçücük bir yüzeye sahip olması nedeniyle orada olduğundan daha az çizik olduğunu düşünmek hile yapılır. Ancak, hoş bir yağ düzlüğüyle gözünüzün yüzeyi yaklaşık 90 derece alabilir ve bu çizikler daha iyi görünür
 4. Taşın Doğası:Taşlar yumuşak noktalar ve sert lekelere sahiptir çünkü hiçbiri tek bir elementten oluşur. Sertlik değişiklikleri iyi parlatılan lekeler yapar ve cilayı kötü bir şekilde lekeler. Bazen taşın doğası budur.

Nihai Sonlandırma OPSİYONLARI

Taksinizle ne yapmayı planlıyorsanız, şimdi işiniz bitip tamamlanmadığınızı veya kabovonuzun arka tarafını bitirip bitirmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Keskin kenar çipleri daha kolay yuvarlandıkça taşın etrafına keskin bir kenar bırakmamak önerilir. Bu talaşlamayı önlemek için kabinin arka tarafındaki kenara hafif bir ters eğim yaratmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, alt katta çok küçük bir eğriye sahip olduğu için, kabin bulguyu takmak daha kolaydır. Bunu, Flat Lap makinesi veya Şekillendirici / Öğütücü kullanarak yapabilirsiniz.

 • SwapTop Shaper / Grinder’ı kullanma: Makineyi preformu şekillendirirken yaptığınız gibi ayarlayın . Makineyi açın. Cabochon’un arka tarafını tambura 45 ° açı ile tutun ve arka tarafın çevresine küçük bir eğim kazdırın. Biraz uygulama ile kabinin etrafında düzgün bir genişlik olacak.
 • Swap Top Flat Lapının Kullanımı: Cihazı 600 gritli elmas tur ile ayarlayın . Ana tura monte etmek ve makineye kurmak için talimat kılavuzuna bakın. Ana turda ortalanmış olduğundan emin olmak için döndürün. Cabochon’un arka tarafını tambura 45 ° açı ile tutun ve arka tarafın çevresine küçük bir eğim kazdırın. Biraz uygulama ile kabinin etrafında düzgün bir genişlik olacak. Arkayı lehçe kullanmayı planlıyorsanız (aşağıya bakın), kabini bir dop çubuğa takılıyken bu adımı tamamlayabilir ve aynı zamanda sırt ve eğimi parlatabilirsiniz.

Kabinin arkasını cilalamayı seçebilirsiniz. Kabin takılıyorsa ve arka tarafta görülmüyorsa arka tarafı kapatmamayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, arkadan öne bakıldığında aynı bitmiş görünüşe sahip olmasını istiyorsanız, arka yüzü kum ve polisaja tabi tutmalısınız.

 1. Bunu yapmak için kabini dop çubuğa yeniden takmanız gerekecektir, bu sefer dop çubuğu taksi önüne takıyorsunuz. Dopsta çubuğu arka tarafa takarken kullandığınız adımları izleyin. ( Doping çubuğuna yapıştırma)
 2. Kubbeyi tamamlamak için yaptığınız gibi zımpara ve parlatma işlemleri için aynı adımları izleyeceksiniz. 325 kum zımpara kucağıyla kurarak başlayın ve parlatma adımı boyunca aynı adımları takip edin. (Bkz. Zımparave parlatma bölümleri )
 3. Daha önce özetlendiği gibi dop çubuğu kabin önünden çıkarın. (Yukarıya bakın)

İLERİ TEKNİKLER

Bazı malzemeler (daha yumuşak kayalar gibi) ile, yukarıdaki parlatma yöntemlerinin beğeninize parlaklık getirmediğini göreceksiniz. Parlatma işleminde kullanılan yastıkların ve kumların kombinasyonu sayısı neredeyse sınırsızdır. Bazı muhtemel cilalama bileşikleri, standart seryum oksit (yaklaşık 8.000 kum), 8.000 kum kadar “kaba” olarak 100.000 kum, kalay oksit (yaklaşık 14.000 kum) ve ince alüminyum oksit gibi diğer cilalar gibi “elmas kum / toz” , Linde A, vs. Sentetik elyaflar, deri pedler, mantar, odunlar, seramik ve hatta bakır levhalar (elmas zımparanın preslendiği yerler) keçe pedlerine farklı sonuçlar verecek alternatif ortamlar içerir.

Bu cilt bakım alanının en heyecan verici bölümlerinden biri, yeni kayalar, teknikler ve sunum stilleri keşfetme fırsatıdır. Bir taş ocağı kulübüne katılmanızı öneririz. Bunların çoğu kulübün özlü s teklif sınıfları. Zamanınızın izin verdiği ölçüde bu derslerin çoğunu almanızı öneririz. Bu kulüplerin birçoğu, uzun yıllardır bu ödül kazanan hobide yer alan milletlerin dostluğu ve sosyal ağını sunabilir.

KULLANILAN EK ÇATIŞMA MALZEMELERİ

Bazı durumlarda, çalışmanızın istenen sonuçların elde edilmesi için alternatif veya ilave adımlar gerektirdiğini görebilirsiniz. Inland, ek kum boyutlarında elmas düz tur sunuyor. Bazı durumlarda, çalışmanızın istenen sonuçların elde edilmesi için alternatif veya ilave adımlar gerektirdiğini görebilirsiniz.

İç Lapidary ayrıca 300’den fazla sunar elmas taşlama taşları ve davul ,elmas testere bıçakları , elmas tur ve diğer elmas araçları kendi ve diğer üreticilerin lapidary makinalarında kullanılmak üzere. Diamond Pacific , Graves ve diğerleri tarafından, kabin makineleri için yedek elmas taşlama tekerlekleri ve elmas düz turlar bulacaksınız . Bizim sinterlenmiş elmas tur Sapphire ve Raytech-Shaw gibi eski yontma makineleri yanı sıra, Ultra Tec, Fak-ette, Graves, polymetric, Facetron ve OMNIe tarafından yontma makinelerde güzel gerçekleştirin.

Biz bu ve dahil olmak üzere diğer lapidary malzemeleri sunmaktan gurur duyuyoruz elmas taşlama başkanları için bit tel sarma , Elektroliz ve elmas çekirdekli matkap , soyunma sopalarla, elmas matkap uçları ve karbür tekerlek kesici , kaya kesicileri ve mücevher üreticileri hem profesyonel hem de Rahat rock ve maden hobileri / koleksiyoncular.

Üreticinin en çok satan DB-100 ™ Diamond Band Testere ve 8 “ve 6″ Düz Çember Makineleri , Diamond Trim Testereleri ve Tamburlu Kenar Öğütücü içeren Taş İşlemecilerin SwapTop ™ sistemi . SwapTop Sistemi, bir motoru ve tabanı, özel olarak All-In-Wonder ™ Komple Lapidary Atölyesinde ayrı olarak veya hepsinden birlikte satın alınabilen 1, 2 veya 3 farklı makineye yapılandırmanıza izin verir .

Ürettiğimiz ürün hattını düzenli olarak geliştiriyoruz ve genişletiyoruz (en son DopStation ™ ve profesyonel kalitede sinterlenmiş oyma tezgahlarının geniş bir seçimi artık dört farklı kum boyutu içindedir) ve diğer üreticilerin elinde bulunan ürün serileri ( Şu anda 3M Microfinishing pad’leri , Graves Faceting, Diamond Pacific ve Estwing için yetkili satıcılar).

Komple çizgimiz için lütfen inlandlapidary.com adresini ziyaret edin , ayrıca diğer Nasıl Yapılır Kılavuzları da içeren kapsamlı linkli bir kaynak kitaplığı kütüphanesini ziyaret edin. Nasıl Yapılır Cab ( PDF olarak da bilinir)

© (( PDF Sürümü )

 

Comments are closed.

 
Designed by Losmedia Interactive Media Agency
  info@mineralagat.com
  +90 222 230 75 18